AVTEC

AVTEC Faculty & Staff



Welcome to AVTEC-Alaska's Institute of Technology faculty and staff page. To email any of our faculty members, click on the individual's name.

Administration


Ben Eveland Ben Eveland Dick Harrrell  Richard Harrell
Director
(907) 224-6150
Deputy Director
(907) 224-6151

 Vacant, Business Services Administrator, (907) 224-6152
 Debra Burdick-Hinton, Instructor/Grant Administrator, (907) 224-6140
 Linda Carpenter, Administrative Support, (907) 224-6153

Business Services

Darcie Larson, Accounting, (907) 224-6155
Kim Kain, Financial Aid Officer, (907) 224-6157
Michelle Unrein, Human Resources, (907) 224-6163
Valerie Boulden, Student Accounts, (907) 224-6158
Belva Smith, Student Records, (907) 224-6166
Melissa Hughes, Office Assistant II, (907) 224-6159
Anita Schoening, Admissions, (907) 224-6160
Kaycie Mallory, Admissions, (907) 224-6161
Kathleen Williams, Accounting, (907) 224-6165
Kenn Carpenter, Procurement, (907) 224-6164

Counseling

Patti Price, Department Head/Counselor, (907) 224-6170

Micheley Svabik Micheley Svabik    Lara Loomis
Counselor
(907) 224-6115
WIA Youth Grant
Case Manager
(907) 224-6171

Jerry Olive, Placement Specialist, (907) 224-6172
Counselors Cell: (907)-362-1114

Equal Rights Compliance Officer

Patti Price, Counselor, (907) 224-6170

Alaska Culinary Academy


Elizabeth Johnston Elizabeth Johnston   Allen Faigin
Department Head
Pastry Arts Instructor
(907) 224-6108
Culinary Arts Instructor
(907) 224-6107
Jamie Hall  Jamie Hall    
Culinary Arts Instructor
(907) 224-6109
 
       

Alaska Maritime Training Center


Captain Terry Federer Captain Terry Federer    
Department Head
Instructor
(907) 224-6195

Captain Dale Butts Captain Dale Butts Mike Angove Mike Angove
 Instructor
(907) 224-6192
Instructor
(907) 224-6197
 

Captain Scott Hamilton, Maritime Special Projects Coordinator, (907) 224-6190
Captain Richard Jacoby, Instructor, (907) 224-6199
Captain Andy Mezirow, Instructor, (907) 224-6193
Captain Robert Thomas, Instructor, (907) 224-6194
Niklas Ranta, Maritime Instructional Aide, (907) 224-6198
Teri Laird, Maritime Admissions, (907) 224-6196

Allied Health Department

Alexis Klapproth, MSN, RN, CWS, Department Head/RN Program Coordinator,
(907) 334-2231
Becky Daines, MSN, RN, ANP, PN & RN Instructor, (907) 269-4791
Reynaldo Espera, MSN, RN, PN Program Coordinator/Instructor & RN Instructor,
(907) 334-2233
Kathleen Honeycutt, RN, NA Program Coordinator, (907) 334-2234
Pat Stiger, MSN, RN, NNP, PN & RN Instructor, (907) 334-4495
LaVerne O'Neal, LPN, NA Instructor, (907) 334-2234
Diane Wall, RN, NA Instructor, (907) 334-2235
Vivica Carr, Administrative Support/Admissions, (907) 334-2271
Chris Watts, Office Assistant, (907) 334-2230

Applied Technologies Department


Kent Berklund Kent Berklund Roger Hohl Roger Hohl
Department Head
Instructor
(907) 224-6120
Pipe Welding Instructor
(907) 224-6129
Robert Frasher Robert Frasher Bobby Dunno Bobby Dunno
Structural Welding Instructor
(907) 224-6127
Diesel Instructor
(907) 224-6124
Troy Hager Troy Hager    
Heavy Equipment Instructor
(907) 224-6123
 

Dennis Estes, Welding Instructional Aide, (907) 224-6128

Energy & Building Technology Department


Dan Logan Dan Logan Eric Clock Eric Clock
Department Head
Industrial Electricity Instructor
(907) 224-6125
Refrigeration Instructor
(907) 224-6132
Tim Shearer Tim Shearer    
Plumbing and Heating Instructor
(907) 224-6176
 
 

Doug Hoftiezer, Construction Trades Instructor, (907) 224-6178
Benjamin Smith, IE/Wind Technology Instructor, (907) 224-6177
Dominika Szpotanska, Instructional Aide, (907) 224-6126

Information Technology Department


Ken Werner Ken Werner Kenny Laird Kenny Laird
Department Head
Business & Office Technology Instructor
(907) 224-6186
Information Technology Instructor
(907) 224-6184
Wendy Stallings Wendy Stallings    
Business & Office Technology Instructor
(907) 224-6185
 

Dianne Minster, Medical Coding and Billing Instructor, (907) 334-4487
Charles Taylor, IT Services Manager, (907) 224-6180
Adam Bauer, Internet Specialist, Database Administrator (907) 224-6182
Kathy Vitaris, Network Administrator, (907) 224-6181

Learning Resources Department


Lisa Rininger Lisa Rininger Lael Gordon Lael Gordon
Department Head
Instructor
(907) 224-6114
Instructor
(907) 224-6116
Trish Hart Trish Hart   
Instructor
(907) 224-6141
 

Residential Life Department

Dorm Attendant Cell: (907) 362-1645
Dave Paperman, Department Head, (907)224-6100
Connie Jacobson, Dorm Attendant, (907) 224-6100
Marti Wallis, Dorm Attendant, (907) 224-6100
Deborah Westfall, Dorm Attendant, (907) 224-6100
Jamie Fredrickson, Recreation Assistant, (907) 224-6101

Quick Links


Find us On Facebook Find us on Facebook